Цікаве в світі науки

Наука нейробіка - гімнастика для мозку.Її  засновник - американський нейробіолог Лауренс Каті.

Щоб активізувати роботу мозку й пам'ять, потрібно: 
 - час від часу виконувати якісь дії із заплющеними очима.
 - якщо ви праворука людина, пишіть щодня хоч кілька рядків лівою рукою.
Втрата пам'яті - амнезія

Дослід австрійського зоолога К. Лоренца:

1 групу гусенят висиділа гуска. Всі пішли за гускою.
2 групу гусенят висиджено в інкубаторі. Пішли за Лоренцом.
Гусенят змішали, але вони розділилися й пішли за своїми батьками.
Висновок. Навіть гусенятам властива пам'ять.

*******************************************************
Генетика
          Одне з найбільших відкриттів генетиків виявилося малопомітним світовою пресою. Завершено титанічна робота провідних вчених світу з розшифровки геному людини - тепер нам відомо хімічну будову всіх наших генів. Але сенсації чомусь не сталося. Виявилося, що в генах записана далеко не вся інформація, необхідна для нормального росту і розвитку людського організму. Хоча розшифровано близько 100 000 генів, реально "працює" в організмі людини тільки одна третина. Чому це відбувається, поки невідомо, але зате добре відомо, що хімічна структура генів кодує, в основному, хімічну будову білків, з яких побудований наш організм. Але де записана інформація про просторову організацію нашого тіла, характер і здібності людини, наука поки що не знає. Вчені ще раз переконалися в тому, що емпіричне, матеріальне пізнання людиною Премудрості Божої є процес нескінченний.
         Друге найбільше відкриття біології XX століття - пріони. Виявив їх американський біохімік Стенлі Прузінер в 1997 році був заслужено удостоєний Нобелівської премії. Справа в тому, що білкові молекули в живих організмах мають три рівні просторової структури. Два перших - це первинна і вторинна спіраль, що нагадують подвійну спіраль електролампи. Третинна ж структура - це складна, що зовні нагадує клубок, об'ємна просторова конфігурація цієї дворівневої спіралі. Від третинної структури напряму залежать найважливіші функції, які виконує білок у живій клітині і організмі в цілому.
Відкриття С. Прузінер змусило вчених говорити про новий тип спадковості - пріонної, білкової спадковості, тобто передача інформації може відбуватися не тільки через хімічну структуру генів. В даний час існування такої спадковості доведено як вітчизняними, так і зарубіжними вченими. Для нас особливо важливо, що тут спостерігається передача від білка до білка структурної, тривимірної інформації, в якій може кодуватися просторова організація живих організмів (будову нашого тіла, індивідуальні анатомічні особливості різних людей, народів і рас). 

          Набагато більш давнє відкриття людства - телегонія. Вперше з цим явищем зіткнулися тваринники-селекціонери. Вони швидко переконалися, що для збереження породи найголовніше - уберегти породистих тварин від випадкового схрещування, оскільки навіть якщо зачаття при цьому і не відбулося, така самка в майбутньому чистої породи вже ніколи не дасть. Тобто якимось чином відбувається передача спадкової інформації, яка включається в спадковий апарат самки, і її подальше потомство формується вже на основі цієї зіпсованої "чужаком" спадковості.
Яскравий приклад - проведені ще в першій половині XX століття досліди зі схрещування породистих коней з більш витривалими копитними тваринами - зебрами. Коли після низки невдалих схрещувань з зебрами-самцями кобил знову перевели на конезаводи, то у них від породистих жеребців почали народжуватися лошата з забарвленням, що повторює вертикальні смуги зебри, чого у нормальних коней ніколи не спостерігалося.
І другий приклад, зовсім свіжий. 1957 рік, Москва. Всесвітній фестиваль молоді і студентів. Це свято - "апофеоз свободи і любові" - закінчився для деяких наших любительок "африканських пристрастей" народженням чорношкірих дітей, а для тих, хто примудрився, так би мовити, обійтися "без наслідків", такі "наслідки" настали у їхніх синів і дочок. Так-так, саме у їх білих дітей, народжених у законному шлюбі від білих чоловіків, раптом почали народжуватися чорні діти! Значить, не так вже дурні були наші предки, що зберігали честь своїх дочок.
***********************************************************
Про кисень
Якщо наша планета позбудеться кисню хоча б на кілька секунд, то відбудеться безліч страшних явищ: денне небо відразу потемніє, земна кора почне лопатися, вода перетвориться в пару (водень попросту стане газоподібним), бетонні споруди перетворяться на руїни. А все тому, що кисень — важлива складова усього перерахованого.
А ось якщо концентрація кисню в повітрі збільшиться в рази, то всі аеробні організми, у тому числі і людина, загинуть від гіпервентиляції, дерева продовжать горіти, навіть якщо буде дощ.
На думку вчених, підвищений вміст кисню в атмосфері сприяло свого часу (300 мільйонів років тому) збільшенню в розмірах земноводних і комах.
Цікаві факти про кисеньРибам не потрібно великої кількості кисню. Але мало хто знає, що і серед них є привереди, наприклад, короп. Йому потрібна киснева концентрація мінімум 4 мг / л. Карась ж, навпаки, вважається найменш прискіпливим, тому він добре приживається навіть в зарослих та замулених водоймах.
Майже в 2/3 тіла людини розташовується кисень. Він «подається» в органи через кровоносну систему. Однак рогівки очей — та єдина частина, яка отримує елемент безпосередньо з повітря.
Кисень отримав визнання в медицині і косметології. З ним надають допомогу хворим на серцево-судинні захворювання, гіпоксією різного походження, бронхіальної астми, при шоці і задусі. Також для зміцнення імунної системи і профілактики багатьох недуг можуть застосовуватися кисневі коктейлі.
Косметична спрямованість цієї речовини полягає в омолоджуючому ефекті, поліпшенні стану шкіри, підвищенні її еластичності і тонусу. Досягається результат різними способами, наприклад, з використанням кремів, масок, збагачених киснем, мезотерапією на основі того ж елементу.


*********************************************************************************
Про воду

• В даний момент 70 % поверхні Землі покриті водою , а придатний до вживання тільки 1 % цієї води.
  46 % всієї води Землі знаходиться в Тихому океані , в Атлантичному - 23,9 , в Індійському - 20,3 , а в Північному Льодовитому - 3,7%.
  У склянці води міститься близько 8 септільйонів молекул.
  Морська вода замерзає при температурі - 1,91 ° C.
  85 % всіх захворювань у світі передається за допомогою води.
  У природі існує близько 1330 видів води. Вони розрізняються за походженням (дощова , грунтова , зі свіжого або довго лежачого снігу тощо ) , за кількістю і характером розчинених у ній речовин .
  У середньому наш організм потребує 1,5 - 2 літри рідини в день.
  Під час дієти необхідно пити ще більше для того , щоб полегшити виведення шлаків з організму.
  Вода допомагає понизити можливість серцевого нападу. Після проведення чергових досліджень вчені зробили висновок , що люди , які вживають близько 6 склянок води щодня , менше перебувають під ризиком серцевого удару на відміну від тих людей , які випивають всього 2 склянки
  Людина вмирає при втраті 20 % рідини .
  Людина може обходитися без їжі 30 діб і лише менше тижня без води.
  Вживання кофеїну та алкоголю призводить до обезводнення . На кожну випиту чашку кави або порцію алкоголю треба випити додатково склянку води.
  Людський організм на 60-70 % складається з води , а дитячий на 80 %. П'ятимісячний ембріон складається з води на 94%.
  За добу людина виділяє стільки тепла , що його вистачить , щоб довести до кипіння 33 літри крижаної води.
  Перші живі організми на Землі виникли у воді!
  У кубічному сантиметрі морської води міститься 1,5 грама білка і немало інших поживних речовин.
  Одним з найбільш водянистих продуктів є кавун , він складається на 93 % з води. Якщо говорити про найбільш водянистих тварин , то п'єдестал очолюватиме медуза , так як вона на 99 % складається з води.
  Середня температура поверхні води світового океану дорівнює 17,4 градуси , в той час як середня температура нижнього шару повітря над світовим океаном дорівнює 14,4 градусам
  У Азербайджані є вода , в якій присутня велика кількість метану , тому , піднісши до неї сірник , вона може спалахнути.
  Іноді вода замерзає при позитивній температурі.
  В Антарктиді є озеро , вода в якому в 11 разів солоніша морської і може замерзнути тільки при температурі -50 С.
  За даними ЮНЕСКО , найчистіша вода знаходиться у Фінляндії.
  Незважаючи на те , що ПАР це африканська країна - вода в кранах країни вважається третьою в світі за чистотою і придатна відразу в їжу.
  Перше , що шукають дослідники інших планет - воду.
  Забруднені підземні води очищаються протягом декількох тисячоліть.
  Не можна кип'ятити воду більше одного разу , при повторному кип'ятінні виділяється діоксин , отруйна речовина, що викликає рак.
  Вода допомагає понизити можливість серцевого нападу. Після проведення чергових досліджень вчені зробили висновок , що люди , які вживають близько 6 склянок води щодня , менше перебувають під ризиком серцевого удару на відміну від тих людей , які випивають всього 2 склянки .
  Людина вмирає при втраті 20 % рідини .
  Вживання кофеїну та алкоголю призводить до обезводнення . На кожну випиту чашку кави або порцію алкоголю треба випити додатково склянку води.
  Людина за своє життя випиває в середньому 35 тонн води.
  Людський організм на 60-70 % складається з води , а дитячий на 80 %. П'ятимісячний ембріон складається з води на 94%.
  За добу людина виділяє стільки тепла , що його вистачить , щоб довести до кипіння 33 літри крижаної води.
  Зі школи всі знають , що у води є 3 агрегатних стани : рідке , тверде й газоподібне. Проте вчені виділяють 5 різних станів води в рідкому вигляді і 14 станів в замерзлому вигляді.

**************************************************************

Риби мають здатність відчувати емоції


Вчені вияснили, що риби здатні до відчуття емоцій, а в стресовій ситуації їх організм має таку ж реакцію, як організм розвинених тварин, у яких є свідомість.
Рибки даніо-реріо брали участь у експерименті. Три групи рибок розмістили в сітку, таким чином створивши стресову ситуацію. Після цього їх перенесли в ємність, наповнену водою, яка мала відділи, кожен з яких був різної температури – (17-35 градусів Цельсія). Риби мали змогу самим обрати відділ, в який рухатися.
Даніо-реріо, які перенесли стрес обрали воду з вищою температурою, а температура їх тіл підвищилась приблизно до чотирьох градусів, у порівнянні з рибками, яких не було поміщено в сітку. Дослідники називають таку реакцію організму рибок, що пережили стрес – емоційною лихоманкою – стан організму, коли температура підвищується внаслідок емоційного шоку.
На думку вчених, подібна реакція може бути лише в тварин, в яких мозок розвинутий настільки, щоб усвідомити те, що трапляється з ними і навколо.

Такий тест вже пройшли ссавці, птахи, а також один з видів плазунів, емоційну лихоманку риб донедавна вияснити не вдавалося.

Про медицину

* Серцеві хвороби й слабоумство "ходять рука об руку". Так, згідно з дослідженнями, проведеними біологами, чим більший ризик розвитку серцевих хвороб , тим вищий ризик захворювання на слабоумство. Є і послідовна зворотність. В оцінку ризику увійшли такі фактори: освіта, вік, маса тіла, артеріальний тиск, рівень холестерину, генетична спадковість.******************************************************
Сучасна медицина перебуває на такому рівні розвитку, який дозволяє позбутися багатьох хвороб. Але в минулому столітті цього не було, а хворіли люди не менше. Так як же наші предки лікувалися? І які незвичайні методи лікування є в наш час? Ось захоплюючі факти з історії медицини.
Всі чули про уринотерапію, але в Індії вона популярна найбільше. Очевидно, індуси вважають, що раз корова — священна тварина, то все, що вона виробляє володіє якими-небудь магічними або лікувальними властивостями. Особливо цінується коров’яча сеча, господарі корів дбайливо збирають її, розливають у тару і продають. Індуси вважають, що сечею можна лікувати все: шкірні хвороби, хвороби серця, нирок, рак, ожиріння і.т.д. У коров’ячої сечі також купають новонароджених дітей. Цю цілющу вологу можна купувати в пляшках, а можна в таблетках або в кремах. Також в Індії в продажу з’явився напій під назвою «Дар корови», основним інгредієнтом якого є сеча. Виробники сподіваються, що він зможе витіснити з індійського ринку всі інші соки, лимонади і прохолодні напої.
У всіх медичних працівників є спецодяг. Але хто першим його придумав? Виявляється, стародавні єгиптяни. При розкопках знайдена форма, в яку одягалися муміфікатори при обробці мумій.
Індіанські племена в Америці раніше не мали можливості вдаватися до послуг лікарів, а різні порізи (і тим більше великі рани) необхідно було зашивати. На допомогу в таких випадках приходили мурахи, а точніше мурахи-солдати. Це окрема каста в мурашиній сім’ї, члени якої відрізняються великими розмірами (до півтора сантиметра), потужними щелепами і клешнями. Так от, коли хто-небудь в індіанському селищі обзаводився раною, його одноплемінники приносили найздоровіших мурах-солдатів, зсовували краї рани і притискали до них мурах. Комахи хапалися могутніми щелепами за краї рани і не давали їм розійтися.
У Латинській Америці аборигени також вдавалися при обробці ран до допомоги комах. Вони розуміли, що очищати рану потрібно, а чим? Всім відомі опариші — личинки м’ясної мухи, яких у якості наживки використовують рибалки. Так от, люди насипали на рану опаришів, які з’їдали з неї все нагноєння і відмерлі тканини, залишаючи її стерильно чистою.
На війні як на війні. У боях солдати часто отримують різні каліцтва, наприклад, втрачають зуби. У наш час після бойових дій можна звернутися до стоматолога, а що могли зробити солдати кілька століть тому? У наполеонівській армії вирішили цю проблему так: у загиблих воїнів, що мали міцні, здорові зуби, їх висмикували і використовували згодом як вставні зуби. Ці зуби небіжчиків навіть отримали назву — «зуби Ватерлоо». Причому зуби в ті роки лікували не лікарі, а звичайні перукарі.
Аж до 18 століття медики були впевнені, що зуби болять від того, що в них селиться зубний черв’як. Значить, щоб вилікувати зуб, потрібно вигнати цього черв’яка. В давнину зубний біль лікували пташиним послідом, змішаним з маслом. Але це хоч гуманний спосіб, а в середні віки в хворий зуб заливали кислоту, розпечений віск або тикали в дупло розпеченим залізом.
Люди у всі часи страждали болями в спині, правда, методи лікування кілька століть тому були, на мій погляд, дикими. Нещасному хворому щільно прив’язували дві дошки: одну до живота, іншу — до спини. У такому положенні він повинен був лежати дуже довго. Більше того, лікарі вважали, що причина всіх хвороб — надлишок вологи в тілі людини. Тому бідоласі не тільки не давали пити, а й робили кровопускання: або за допомогою п’явок, або розкриваючи судини. Логіка проста: немає крові — немає вологи.
Жінки в усі часи були неврівноваженими, схильним сльозам і поганому настрою. У 19 столітті визнали, що основна причина цього — сказ матки — незадоволеність і відсутність постійного партнера.
Всі знають і люблять «докторську» ковбасу, але мало хто знає, чому вона так називається. За наказом Сталіна в 1936 році Народний комісаріат охорони здоров’я розробив спеціальний склад ковбаси, яка використовувалася при лікуванні хворих, «підірваним здоров’ям, які в результаті Громадянської війни і царського деспотизму».
Останнім часом часто говорять про шкоду сонячних променів, але виявляється, що солярій ще більш шкідливий для здоров’я. Постійне його відвідування більш ніж у півтора рази збільшує ризик захворювання на рак шкіри.
В Африці є плем’я масаї, що відрізняється досить незвичайними способами лікування захворювань. Так, при будь-яких психічних розладах чаклуни пов’язують хворого мотузками і кладуть його в свіжовикопану могилу. Потім пов’язують козла, зрозуміло, що тварина брикається, намагаючись вирватися з пут. Але йому не щастить — його також опускають у яму і кладуть поруч із «пацієнтом». Потім їх закопують і розводять над могилою багаття. Протягом години чаклун ходить навколо багаття і читає заклинання, потім яму розривають і … О, диво! Людина жива і абсолютно здорова, правда, бідний козел помер. Секрет такого лікування чаклуни нікому не розповідають. Хоча, за чутками, перед цією екзекуцією людину накачують якимось зіллям, і він впадає в особливий стан.
Улюблена багатьма з нас «Кока-кола» спочатку призначалася для лікування психічних розладів, імпотенції, а також для відвикання від важкої наркотичної залежності. Адже до складу напою входить невелика кількість листя коки, з яких синтезують кокаїн, який раніше вважався нешкідливим.
***************************************************



Цікаво про тварин



• Довгий час вважалося, що всі хребетні харчуються виключно через рот і травну систему. Нещодавно було виявлено, що тихоокеанський п'явкорот - найпростіший хребетний, що має хордоподібний орган під назвою нотохорд - може поглинати поживні речовини прямо через шкіру

• Рекорд зі стрибків належить кенгуру велетенському, найбільшому ссавцю Австралії. При наближенні небезпеки, кенгуру вдається до втечі стрибками, спираючись на хвіст як на жердину, і може стрибнути у довжину на 10-12 метрів, пролітаючи над гладдю степу на висоті близько двох метрів
• Африканська яєчна змія унікальна тим, що може харчуватися виключно яйцями птахів, діаметр яких може значно перевершувати розміри самої змії. Вдається їй це завдяки дуже рухливим з'єднанням кісток черепа, малорозвиненим зубам і особливим відросткам шийних хребців. Саме завдяки їм змія розкриває шкаралупу, ковтаючи рідину і випльовує потім залишки шкаралупи


• У дельфінів є імена. Причому кожне дельфінча отримує своє ім'я при народженні. Цей факт довели вчені, записавши свист-сигнал, що означає ім'я, на який відгукувався один і той же дельфін

• З усіх тварин тільки кролики і папуги можуть дивитися назад, не повертаючи голови
• Дорослі домашні кішки не нявкають, спілкуючись між собою. Звук «мяу» характерний для кошенят, підкликати свою маму, а дорослі кішки навчилися використовувати цей звук для залучення людини. Для дорослих диких кішок нявкання взагалі не характерно ні в яких ситуаціях

• Кролик-довгожитель на прізвисько Флоппі, з'явився на світ в 1964 році на острові Тасманія, і помер в 1983, проживши 18 років і 10 місяців. В даний час цей рекорд побитий іншим кроликом з Нової Шотландії, який недавно зустрів свій 24 день народження

• Висушені яйця (ікра) морської креветки можуть зберігатися роками, але як тільки потрапляють у воду, «вилуплюються» через кілька годин

• Домашні кішки - це єдиний різновид котячих, здатна тримати хвіст вертикально при ходьбі. Всі дикі кішки тримають при ходьбі свої хвости горизонтально або між ногами

• У павука 8 пар очей.

• Найбільше яйце, як відомо, у страуса. А найменше - у ківі. Страусине яйце має найменший відсоток ваги в порівнянні з тілом страуса, а от у ківі - якраз, навпаки. Деякі яйця ківі можуть важити до чверті ваги самої птиці

• Печінка полярного ведмедя містить так багато вітаміну А, що якщо людина її з'їсть, це може мати фатальні наслідки

• Незважаючи на маленькі габарити, мухи літають, як надшвидкісні літаки: швидкість польоту гедзя - 22,4 кілометра на годину, кімнатної мухи - 6,4 км / год, падальні мухи - 11 км / год. Американці довели, що муха так вправно ухиляється від мухобійки лише тому, що вона не тільки швидко метикує, але здатна планувати свої дії
• Кури не їдять в темряві

• У комарів є зуби. Під мікроскопом у них в роті видно 22 зуба
• Зайці та кролики не схрещуються один з одним.
********************************************************************************

Комментариев нет:

Отправить комментарий